• pic 2
  • 1111
  • 3333
  • 2222
  • 00000
  • Cage


   
     
 
 کوپلر استاندارد
     
SST Coupler

   کوپلر استاندارد یا کوپلر رزوه راستگرد به عنوان پر مصرف ترین کوپلر که در همه جای سازه بتنی  قابلیت مصرف دارد، مطرح می باشد . این نوع کوپلر در محلی مورد  استفاده قرار می گیرد که حداقل یکی از آرماتورها امکان چرخش داشته باشد. رزوه داخلی کوپلر از نوع راستگرد بوده و رزوه  آرماتور بایستی تا انتها درون کوپلر  بسته  شوند. این نوع کوپلر برای میلگرد سایز 16 تا 50 در کارخانه سهند تولید می شود و امکان تولید کوپلر به صورت اختصاصی با طول و گام سفارشی وجود دارد.لازم به توضیح است جنس کوپلرهای تولیدی اتصالات مکانیکی سهند فولاد آلیاژی  DIN 1.1191می باشد همچنین تولید کوپلر های اختصاصی برای موارد خاص و با سایرفولادها نیز بنا به درخواست امکان پذیر است .
 
برای تولید کوپلرها از میلگرد به عنوان مواد اولیه استفاده میشود و در مراحل مختلف تولید از ماشین آلات اونیورسال و  CNC استفاده میشود. در هر مرحله از تولید کوپلر ابعاد مشخص شده کنترل  و پس از تایید واحد   QC برای تکمیل پروسه ساخت به مرحله بعد منتقل میگردد . واحد کنترل کیفیت از مرحله  ورود مواد اولیه به کارخانه تا پایان  بسته بندی محصول  نهایی بطور مستمر و دقیق بر کلیه فرآیندها  نظارت و کنترل دارد و به همین  دلیل است که اتصالات مکانیکی سهند با اطمینان از کیفیت محصولات تولیدی خود،مطابقت آنها را با آیین نامه های ACI ، مقررات ملی ساختمان و آیین نامه بتن ایران بطور 100% تضمین مینماید .
          کوپلر رزوه راستگرد (SST) برای تحمل نیروهای وارده برای آرماتور رده  S 500 ( A IV )  و مطابق با آیین نامه ACI  318از نوع تیپ 2 طراحی شده است ، بنابراین 

          مطابق آیین نامه مذکور بدون محدودیت در تمامی قسمتهای سازه قابل استفاده میباشد و لذا ضایعات آرماتور به صفر خواهد رسید . بطور نرمال پیشنهاد میگردد در

           ستونها برش میلگردها بطول 6
متر صورت گیرد که در این حالت تعداد کوپلر مورد نیاز هم کاهش خواهد یافت .

                           
    ))دستورالعمل بستن آرماتورهای رزوه شده به يکديگر توسط کوپلرراستگرد ((                                                                                                                                         

                                                
1- پس از جدا کردن محافظ لاستيکی رزوه ميلگرد ، کوپلر استاندارد را از طرفی که درپوش لاستيکی ندارد به  آرماتور مربوطه تا حد امکان ببنديد . سپس با استفاده  از   آچارمخصوص

( قابل تهيه از اتصالات مکانیکی سهند) ويا آچار لوله گير کوپلر را تا انتهای رزوه آرماتور بسته و محکم نماييد
 .
 
            
2- محافظ لاستيکی کوپلر جهت جلوگيری از ورود هر گونه مواد خارجی بداخل آن تعبيه شده است ،  لذا قبل  از  بستن آرماتور مقابل به هيج وجه آن را جدا نکنيد .

3- جهت بستن آرماتور مقابل ، پس از جدا کردن محافظ لاستيکی کوپلر و رزوه ميلگرد ، آن را تا حد امکان  توسط دست به کوپلر ببنديد .

4- با استفاده از آچار مخصوص يا آچار لوله گير آرماتور دوم را بصورت کامل تا آخرين رزوه به کوپلر بسته و محکم نماييد ،در اين حالت تمامی رزوه های دو آرماتور درون کوپلر

 بسته  شده اند و لزومی ندارد دوسر آرماتور به هم برسند.       

5- چنانچه به هردليل رزوه های ميلگرد دچار زنگ زدگی شده باشند با استفاده از برس سيمی آنها را تميز کرده و با افزودن گریس و روغن بر روی رزوه ها اقدام به بستن آنها نمایید.
 
6- جهت سهولت نظارت و کنترل اتصالات بسته شده توصيه ميگردد پس از بستن کامل کوپلرها از نشانه گذاری توسط رنگ قرمز بر روی کوپلر استفاده شود .


7- رعايت و نظارت بر ضوابط استفاده از اتصالات مکانيکی مطابق با آئين نامه بتن ايران (آبا) و مقررات ملی ساختمان برعهده کارفرما  می باشد.


متخصصين اين شرکت در تمامی مراحل اجرا با شما همراه و آماده پاسخگويي به سوالات شما می باشند .
 
 
                                                  


پس از جدا کردن محافظ لاستیکی رزوه میلگرد،کوپلر استاندارد را از طرفی که درپوش پلاستیکی ندارد با استفاده از نیروی دست به  آرماتور مربوطه تا حد امکان ببندید. در این حالت تعدادی از رزوه های انتهایی میل گرد خارج از کوپلر باقی می ماند و استفاده از آچار دراین مرحله برای بستن تمامی رزوه ها ضرورتی ندارد.

 

      


محافظ لاستیکی کوپلر جهت جلوگیری از ورود هر گونه مواد خارجی بداخل
آن تعبیه شده است، لذا قبل از بستن آرماتور مقابل به هیچ وجه آن را جدا نکنید.

  جهت بستن آرماتور مقابل، پس از جدا کردن محافظ لاستیکی کوپلر و رزوه میلگرد، آن را تا حد امکان توسط دست به کوپلر ببندید
.

 


 


با استفاده ار آچار مخصوص یا آچار لوله گیر آرماتور دوم را به صورت کامل تا آخرین رزوه به کوپلر بسته و محکم نمایید.

 


در این حالت تمامی رزوه های دو آرماتور درون کوپلر بسته شده اند و لزومی ندارد دو سر آرماتور به هم برسندجهت سهولت نظارت و کنترل اتصالات بسته شده توصیه می گردد،پس ازبستن کامل کوپلرها از نشانه گذاری توسط رنگ قرمز بر روی کوپلر استفاده شود.