مقالات

انواع کوپلر

انواع کوپلر

انواع کوپلر

با توجه به مطالب موجود در بخش مقالات سایت شرکت سهند و شناختی که نسبت به اتصالات مکانیکی و کوپلر به دست آمده وقت آن رسیده است که در مورد انواع کوپلر هم اطلاعاتی به دست بیاوریم.

شاید در نگاه اول این گونه تصور شود که کوپلر یک قطعه ساده است که دو میلگرد را به یکدیگر وصل می‌کند و تنوعی ندارد اما در عمل و در اجرای سازه‌های بزرگ، نیازمند انواع مختلفی از کوپلر هستیم که در جایگاه‌های مختلف کاربردهای مختلفی دارند.

در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی در مورد انواع کوپلر و کاربردهای مختلف آن ارائه کنیم. همچنین می‌توانید با مشاهده ویدئوی زیر اطلاعات کاملی در خصوص انواع کوپلر کسب کنید.

کوپلر استاندارد

هر وقت صحبت از کوپلر باشد اولین نوعی از کوپلر که به ذهن افراد می‌رسد همین کوپلر استاندارد یا رزوه راستگرد است. پر مصرف‌ترین کوپلر در سازه این نوع است.در اتصال میلگردها توسط این کوپلر، اگر یکی از میلگردها ثابت باشد و امکان چرخش نداشته باشد باز هم می‌توان از آن استفاده کرد به ترتیبی که اول آن را به میلگردی که امکان چرخش ندارد می‌بندیم و بعد میلگرد دوم را به آن می‌بندیم. بیشترین کوپلر تولیدی در کارخانه سهند همین نوع است و در هر سازه‌ای استفاده دارد.

کوپلر با رزوه چپ و راست

اگر در پروژه‌ای دو میلگرد داشته باشیم که بخواهیم به همدیگر وصل کنیم ولی هیچ کدام از آنها فضا و شرایط چرخیدن را نداشته باشند باید از این نوع از انواع کوپلر استفاده کنیم. روش کار هم به این صورت است که یکی از میلگردها به صورت راستگرد رزوه می‌شود و یکی دیگر به صورت چپگرد. از طرفی کوپلر هم از یک سمت راستگرد و از یک سمت چپگرد رزوه دارد. به این ترتیب با چرخاندن این کوپلر، به دو میلگرد ثابت، دو میلگرد به یکدیگر متصل می‌شوند.

کوپلر انتهایی

اگر آرماتوربندی را به صورت عینی در پروژه‌ای دیده باشید به خاطر دارید که انتهای آرماتورها را خم می‌کنند تا در فضای بتن سر جای خود محکم قرار بگیرد یا به اصطلاح مهار گردد. کوپلر انتهایی یکی از انواع کوپلر است که جایگزین این خم می‌شود و در صورت استفاده از آن دیگر احتیاجی به خم آرماتور نیست. در فضایی که تیرها و ستون‌ها به یکدیگر می‌رسند یک ناحیه بسیار شلوغی از آرماتور دیده می‌شود. در صورت استفاده از کوپلر انتهایی این فضا خلوت می‌شود و فضا برای عبور بتن باز می‌شود. همچنین می‌توانید مقاله مزایای کوپلر انتهایی را مطالعه کنید.

کوپلر تبدیل

گاهی اوقات در اجرای سازه، لازم است که در امتداد یک میلگرد، میلگرد دیگری با سایز متفاوتی قرار بگیرد یعنی دو میلگرد با سایزهای متفاوت به یکدیگر متصل شوند. به این ترتیب کوپلر تبدیل برای در امتداد هم قرار دادن دو میلگرد با سایزهای متفاوت است.

انواع کوپلر

کوپلر پیچی

گاهی اوقات به علت اشتباه در کار آرماتوربند و یا مسائل دیگر طول آرماتور انتظار بسیار کوتاه می‌شود. آرماتور انتظار به آن قسمت از آرماتور گفته می‌شود که خارج از فضای بتن قرار دارد و باید به یک میلگرد دیگر وصل شود تا ستون ادامه پیدا کند و به طبقات بالا برسد. اگر طول آرماتور انتظار بلند باشد می‌توان از روش اتصال اورلپ استفاده کرد ولی اگر طول آرماتور انتظار کوتاه باشد دیگر روش اتصال اورلپ پاسخگو نیست و تنها می‌توان از کوپلر پیچی استفاده کرد حتی اگر آرماتور انتظار از قبل رزوه نشده باشد. روش کار هم به این صورت است که آرماتور انتظار توسط تعدادی پیچ جانبی درون کوپلر محکم می‌شود و دیگر نیازی به رزوه کاری نیست و میلگرد بعدی می‌تواند توسط رزوه به کوپلر پیچی بسته شود.

کوپلر جوشی سازه

گاهی در ساخت یک سازه فلزی نیاز است که یک ارماتور به قسمت فلزی متصل شود، در این مواقع از کوپلر جوشی سازه استفاده می‌شود که یکی از انواع کوپلر است. کوپلر جوشی سازه به اسکلت ساختمان جوش داده می‌شود و آرماتور رزوه شده به آن بسته می‌شود.

کوپلر جوشی آرماتور

اگر در شرایطی نیاز باشد کوپلر از یک طرف و یا از هر دو طرف به میلگرد جوش داده شود از این نوع از انواع کوپلر استفاده می‌شود. کوپلر جوشی آرماتور قابلیت جوشکاری از یک طرف و یا دو طرف به آرماتور را دارد. از این کوپلر به عنوان جایگزین برای کوپلر پیچی هم می‌توان استفاده کرد یعنی زمانی که طول آرماتور انتظار کوتاه است و امکان اتصال اورلپ وجود ندارد.

کوپلر موقعیت

کوپلر موقعیت یکی از انواع کوپلر است که قابلیت اتصال دو آرماتور را با تنظیم طول دارد که به صورت پیچی و با بسته شدن دوقطعه به یکدیگر و با یک مهره قفل کننده می‌توان طول آن را تنظیم کرد. کوپلر مذکور در موقعیت های خاص جهت پر کردن فاصله بین دو آرماتور استفاده می‌شود.

شرکت اتصالات مکانیکی سهند با سال‌ها سابقه در تولید انواع کوپلر آماده عقد قرارداد با شرکت‌های عمرانی است. جهت دریافت مشاوره رایگان در خصوص شرایط و جزئیات قرارداد با شماره تلفن 02144024118 تماس حاصل نمایید. مشتریان محترم می‌توانند در صورت تمایل و جهت کسب اطلاعات تکمیلی به دفتر مرکزی شرکت واقع در خیابان آیت الله کاشانی مراجعه کنند…