کوپلر میلگرد چیست ؟

کوپلر میلگرد یک قطعه فلزی است که وظیفه اتصال دو عدد میلگرد به یکدیگر را دارد طوری که انگار دو میلگرد از ابتدا به یکدیگر متصل بوده‌اند. کوپلر میلگرد یا همان اتصال مکانیکی روشی است که به جای اتصال اورلپ در آسمان خراش‌ها و سازه‌های بسیار بزرگ و مدرن استفاده می‌شود. استفاده از کوپلر میلگرد مزایای فراوانی دارد که برخی از آن‌ها را می‌توانید در مقاله مزایای اتصالات مکانیکی بخوانید.

کوپلر میلگرد:

  • به دلیل حذف مقدار زیادی میلگرد نسبت به اتصال اورلپ، قیمت سازه را برای سازندگان کاهش می‌دهد.
  • باعث بالاتر رفتن مقاومت و استحکام سازه می‌شود.
  • از مصرف مقادیر زیاد فلز در ساختمان جلوگیری می‌کند و وزن سازه را کاهش می‌دهد.
کوپلر میلگرد

انواع کوپلر میلگرد

کوپلر میلگرد با وجود سادگی و سرعت بالا در نصب، در قسمت‌های مختلف سازه کاربرد دارد و بسیاری از دشواری‌های روش‌های سنتی را حذف کرده و به راحتی قابل استفاده است. در صورت انتخاب اتصال مکانیکی برای سازه به عنوان بهترین روش اتصال میلگرد باید توجه داشته باشید که میلگردها باید رزوه دار شوند تا شرایط اتصال به کوپلر میلگرد را داشته باشند. برای آشنایی با اجرای جزئیات رزوه بر روی میلگرد، صفحه رزوه میلگرد را مطالعه کنید. در ادامه انواع مختلف کوپلر میلگرد و کاربردهای آن‌ها را مشاهده خواهیم کرد.

کوپلر استاندارد: این محصول که با نام کوپلر نیز شناخته می‌شود، بیشترین تولید در کارخانه سهند را به خود اختصاص داده است و در همه جای سازه می‌توان از آن استفاده کرد. حتی اگر یکی از میلگردها امکان چرخش نداشته باشند هم می‌توان از این کوپلر استفاده کرد.

کوپلر با رزوه چپ و راست: این نوع از کوپلر زمانی مصرف دارد که دو میلگرد توان چرخیدن سر جای خود را نداشته باشند. این کوپلر بین دو میلگرد قرار می‌گیرد و با چرخیدن به یک سمت دو میلگرد به آن متصل می‌شوند چون رزوه‌های روی میلگردها در دو جهت مخالف‌ هم وجود دارند.

کوپلر تبدیل: با استفاده از وصله مکانیکی خیلی راحت می‌توان دو میلگرد با سایزهای متفاوت را به یکدیگر متصل کرد. این قطعه در دو سمت خود دو سایز متفاوت دارد که برای کوپلینگ میلگردها در سایزهای متفاوت است. کوپلر تبدیل در سایزهای درخواستی مشتریان قابل تولید است.

کوپلر انتهایی: در آرماتوربندی ساختمان برای افزایش مقاومت و استحکام شبکه آرماتوربندی در بتن، انتهای میلگردها را به سمت داخل بتن خم می‌کنند. وظیفه این قطعه جایگزینی این خم در آرماتوربندی است که به طور مشهودی منجر به مصرف مقدار کمتری میلگرد در سازه می‌شود.

رزوه میلگرد: برای اینکه میلگردها بتوانند به کوپلر بسته شوند باید حتما دارای رزوه باشند. بر همین اساس و در محل کارخانه سهند ابتدا میلگردها طبق نقشه برش می‌خورند و سپس عملیات رزوه کاری با ماشین‌های تولیدی شرکت سهند انجام می‌شود و میلگردها به محل پروژه بازگردانده می‌شوند.

آچار کوپلر: یکی از موارد بسیار مهم در بسته شدن میلگردها به یکدیگر، بسته شدن رزوه‌ها تا آخرین دنده به همدیگر است. این مهم با وجود آچار کوپلر با کیفیت بهتر و درجه سختی کمتری حاصل می‌شود. این قطعه نیز از تولیدات شرکت سهند بوده و در داخل کارخانه سهند تولید می‌شود.

کوپلر پیچی: اگر یکی از میلگردها رزوه نداشته باشد و امکان رزوه زنی برای آن وجود نداشته باشد و یا هنگامی که طول میلگرد برای اتصال اورلپ کوتاه است از این کوپلر استفاده می‌شود. این کوپلر از یک طرف به وسیله پیچ به میلگرد بدون رزوه و از یک طرف به میلگرد رزوه دار متصل می‌شود.

کوپلر جوشی سازه: در صورتی که نیاز باشد یک آرماتور به سازه فلزی جوش داده شود و برای بالا بردن درصد اطمینان از جوشکاری، می‌توان از یک واسطه به نام کوپلر جوشی سازه استفاده کرد.این قطعه از یک طرف به سازه فلزی جوش داده می‌شود و از یک طرف به میلگرد پیچ می‌شود.

کوپلر جوشی آرماتور: این قطعه توانایی جوش دادن به آرماتور از یک طرف و یا از هر دو طرف را دارد. از کوپلر جوشی آرماتور به عنوان جایگزین برای کوپلر پیچی هم می‌توان استفاده کرد یعنی زمانی که طول آرماتور انتظار کوتاه است و امکان اتصال اورلپ وجود ندارد.

قیمت کوپلر میلگرد

با توجه به وابستگی قیمت کوپلر میلگرد به فولاد و متغیر بودن قیمت فولاد، استعلام قیمت کوپلر میلگرد باید از دفتر مرکزی گرفته شود اما نکته‌ای که در مورد قیمت کوپلر میلگرد باید به خاطر داشت کاهش قیمت سازه در صورت استفاده از کوپلر میلگرد است. این قطعه فلزی کوچک و بی نظیر، قیمت ساخت سازه را به طور قابل توجهی کاهش داده و سرعت اجرای پروژه را افزایش می‌دهد. در مقاله تاثیر کوپلر بر کاهش قیمت سازه در مورد این موضوع به تفصیل صحبت شده است.

خرید کوپلر میلگرد

خریداران و سازندگان عزیز می‌توانند برای خرید کوپلر میلگرد اطلاعات و شرایط مورد نیاز را از دفتر مرکزی به شماره 02144024118 دریافت نمایند. شرکت سهند با سابقه فعالیت طولانی و به عنوان اولین شرکت تولید کننده میلگرد در ایران شناخته می‌شود. خط تولید کوپلر میلگرد کارخانه سهند در ایران و کشورهای همسایه قابل مثال و بدون رقیب است. بخش تحقیق و توسعه شرکت سهند به طور پیوسته کیفیت تولیدات کارخانه را با محصولات مشابه خارجی مقایسه می‌کند و تکنولوژی روز دنیا در ساخت کوپلر میلگرد را زیر نظر داشته و محصولات را با استانداردهای جهانی تولید می‌کند.